لوح تقدير، لوح سپاس و يا تقديرنامه، شامل يك متن يا نوشتار ادبی متناسب بوده كه آن با مهر و امضای يک شخصيت حقيقی يا حقوقی، دارای صلاحيت و اعتبار می گردد. لوح به مناسبت دريافت و يا نايل شدن به يك افتخار و گواهی و تاييد آن اهدا می گردد و نشان‌دهنده‌ی يک جايگاه ارزشمند است.

لوح سپاس را معمولا در گراميداشت و يا يک آيين بزرگداشت اهدا می كنند. غالبا اهدای تقديرنامه می تواند به مناسبت‌هايی همچون: دريافت گواهی كيفيت، استاندارد‌ها، گواهی تصديق، حق اختراع و يا گذراندن دوره‌هاي آموزشی، كسب مهارت‌ها و توانمندی ها و … صورت پذيرد. كسب و دريافت لوح سپاس می تواند نشان‌دهنده‌ی اعتبار و اهميت سازمان و يا موسسه‌ی شما باشد.

تقديرنامه‌ها به طور معمول درون جعبه‌ای نفيس به دريافت كننده اهدا می گردد.

انواع تقديرنامه به لحاظ ساخت : لوح تقدير قطعه‌ای حكاكی شده يا چاپ برجسته كه از موادی چون سرامیک، سنگ، چوب، فلز و … ساخته می شوند و در بیشتر مواقع بر روی سطح ديگری با روكش پارچه‌ی مقاوم و نفيس همچون جير، مخمل، چرم و … (بنا بر سفارش، ذوق و نياز) قرار می گيرد.

انواع تقديرنامه به لحاظ محتوا :

۴- تقديرنامه‌های يادبود و بزرگداشت

۳- تقديرنامه‌های فرهنگی و هنری

۲- تقديرنامه‌های اداری

۱- تقديرنامه‌های ورزشی

انواع تقديرنامه به لحاظ رنگ : رنگ‌بندی لوح‌های سپاس بیشتر به رنگ طلايی برای اهدای لوح زرين و همچنين نقره‌ای برای اهدای لوح سيمين می باشد.

انواع جعبه‌ی حاوی تقديرنامه :

۱- تقديرنامه‌های يادبود و بزرگداشت

۲- جعبه‌ی پلكسی كه در رنگ‌های مشكی، قرمز، شيری و … ساخته می شوند.

۳- جعبه‌ی كتابی يا گالينكور كه از اين مورد بيشتر در سازمان‌ها و مراكز آموزشی و موسساتی از اين قبيل استفاده می شود.

۴- در موارد متن سپاس به طور معمول بر روی كاغذ چاپ می شود.

برخی از نمونه کارهای ما: